Wszystko co musisz wiedzieć o bramie garażowej segmentowej

Total
0
Shares

Bramy garażowe segmentowe to często wybierane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Gwarantuje wysoką izolację termiczną i akustyczną, a także bardzo estetycznie wygląda. Brama segmentowa składa się ze stalowych prowadnic pionowych i podsufitowych oraz stalowego ocynkowanego pancerze, zbudowanego z segmentów.

Pomiędzy segmentami znajdują się elastyczne uszczelki, które poprawiają parametry termiczne i akustyczne bramy. Segmenty bramy są montowane na dwóch zestawach szyn – pionowych, montowanych po obu stronach otworu bramy garażowej i poziomych, pod sufitem garażu. Gdy brama jest podnoszona, jej sekcje wsuwają się jedna po drugiej w poziome prowadnice.

Trwałość i odpowiednie parametry termiczne

Zakup bramy garażowej to zazwyczaj inwestycja na lata. Dlatego tak ważne jest, aby była trwała, odporna na warunki atmosferyczne oraz korozję. Trwałość i wytrzymałość bramy garażowej w dużej mierze zależy od materiału, z którego jest wykonana.

Warto również zwrócić uwagę na parametry, które odpowiadają za izolację termiczną, a co za tym idzie: mają wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Wybierając bramę garażową do domu energooszczędnego, należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Wartość współczynnik określana przez U pozwala określić wielkość strat ciepła dla danej przegrody cieplnej. Im niższa jego wartość, tym lepszą izolacyjnością cechować się będzie nasza brama. Aby cieszyć się odpowiednią izolacyjnością cieplną, należy wybrać bramy o współczynniku U nie większym niż 1,35 W/ (m2 • K).

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest konstrukcja paneli. Powinny one być wykonane ze stali i mieć grubość nie mniejszą niż 40 mm. Ponadto muszą być szczelnie wypełnione pianką poliuretanową o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Warto również pamiętać, że straty ciepła mogą wystąpić między poszczególnymi segmentami lub między segmentami a ramą. Dlatego energooszczędne drzwi powinny być wyposażone w wysokiej jakości, elastyczne i mrozoodporne uszczelki.

Brama garażowa segmentowa

Jaki kolor bramy wybrać? 

Wybór odpowiedniego wykończenia bramy garażowej może mieć duży wpływ na atrakcyjność całego domu. Dlatego panele drzwiowe dostępne są w różnych kolorach. Dopasowanie koloru drzwi do stolarki sprawi, że Twoja brama będzie spójna z elewacją. Możesz uniknąć nudy, używając kontrastowego koloru. Jednym z najpopularniejszych kolorów bram garażowych w ostatnich latach jest szarość i jej odcienie. Wielu właścicieli domów wybiera również neutralne i dyskretne kolory: szary, biały, piaskowy lub jasnobrązowy.

Bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych zalet bramy segmentowej jest jej bezpieczeństwo, dlatego producenci przywiązują dużą wagę do systemów zabezpieczeń i użytych materiałów. Bramy segmentowe wyposażone są m.in. w zabezpieczenie na wypadek zerwania liny, czyli hamulec zapobiegający opadnięciu skrzydła oraz zabezpieczenie przed zerwaniem sprężyny. Brama garażowa segmentowa wyposażona jest również w zabezpieczenie przeciążeniowe, w przypadku kontaktu z przeszkodą zatrzymuje skrzydło bramy, a następnie cofa je do góry. Istnieje możliwość wyposażenia bramy segmentowej w specjalne zabezpieczenie przed wyważeniem, podczas zamykania taka brama samoczynnie blokuje się w szynie jezdnej, co skutecznie zapobiega jej wyważeniu.

Odpowiednie dopasowanie i pomiar bramy

Decydując się na garaż z bramą segmentową na wymiar, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwsza to długość garażu, która określi wysokość bramy, rodzaj toru i napędu, który zostanie zastosowany. Kolejna to kwestia wymiarów nadproża, czyli wysokość od górnego końca otworu wjazdowego do stropu garażu, która musi mieć wysokość co najmniej 210-290 mm. Gzyms, czyli wewnętrzne przestrzenie boczne od krawędzi wjazdu do ściany garażu muszą mieć szerokość co najmniej 100-110 mm, co pozwala na zastosowanie dowolnego toru ze standardowymi sprężynami skrętnymi.

Warto pamiętać, że bramę garażową segmentową można zamontować dopiero po całkowitym wykończeniu wnętrza garażu. Dopiero wtedy można dokonać ostatecznych pomiarów bramy.

Źródło: https://dopasujrolety.pl/bramy-i-kraty/28-brama-segmentowa.html

You May Also Like
Markiza tarasowa

Markiza czy żagiel co wybrać?

Zakrycie balkonu czy tarasu zwiększa ich funkcjonalność, umożliwia wygodniejsze użytkowanie latem, a jednocześnie chroni uprawiane rośliny przed nadmiernym, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Do najbardziej popularnych rozwiązań możemy zaliczyć markizy tarasowe…
View Post

Rodzaje izolacji rurociągów

Rurociąg to urządzenie techniczne służące do transportu substancji w stanie skupienia pozwalającym na przemieszczanie czynnika w rurach z oprzyrządowaniem. Niezależnie od przenoszonych substancji, konstrukcje te wymagają ochrony. Stosuje się zabezpieczenie…
View Post

Czym jest silikon sanitarny?

Przeprowadzając remont kuchni lub łazienki, nie sposób nie natknąć się w końcu na kwestie związane z uszczelnieniem i wypełnieniem szczelin pomiędzy ścianą, lub podłogą, a armaturą łazienkową oraz sprzętem kuchennym.…
View Post