Smycz dla kota oraz szelki, jakie kupić, na co zwracać uwagę ??

Total
0
Shares
szelki dla kota

Szelki dla kota powinny być w miarę wąskie i mieć miękką wyściółkę. Smycz dla kota musi być na tyle długa, aby zwierzak mógł od nas odejść na sporą odległość i w spokoju skorzystać z toalety. Można kupić smycz wyciąganą z kołowrotka, która sama się rozwinie i zwinie do środka po naciśnięciu przycisku. Kolor szelek warto wybierać w innym kolorze niż futro zwierzaka. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że nadal są one na grzbiecie pupila.

Duże koty typu syberyjski, czy mine kun muszą mieć szelki szersze aniżeli zwykły mały dachowiec, któremu wystarczą zwykłe szelki o szerokości taśmy pół centymetra. Duże koty mają swoją masę i siłę, dlatego potrzebują mocniejszych szerszych szelek, które będą mocne i wytrzymałe na silniejsze ciągnięcie, poza tym na pewno takim kotom znacznie wygodniej będzie w szerszych szelkach aniżeli w wąskich, gdyż te drugie mogą je upijać. Chodzenia przy nodze nie wszystkie koty potrafią się nauczyć. Jeżeli jednak jest to uczenie połączone z zabawą (prowadzenie przed kotem np. wędki z zabawką lub wstążeczką, za którą on podąża), osiągniemy sukces.

Gdy kot zacznie z nami zażywać świeżego powietrza na spacerze i chodzić po miękkiej trawie, na pewno mu się to spodoba. Warto pamiętać o codziennym wieczornym spacerze z pupilem po dworze. Ustalona pora dnia jest dla zwierzęcia bardzo ważna i zaniechanie jej oraz pominięcie wyjścia na dwór kilka dni z rzędu będzie skutkować smutkiem u pupila.

Kiedy zacząć uczyć kota chodzenia na smyczy?

Kot w szelkach

Bardzo ważne jest, aby na początku uczyć kotka chodzenia po mieszkaniu w szelkach bez smyczy. Im kotek młodszy, tym lepiej. Mniej będzie się buntować i szybciej się do nich przyzwyczai. Po założeniu szelek należy zwierzaka pochwalić ciepłym słowem i głaskaniem. Można też podać mu mały przysmak (1-2 chrupki ulubionej przekąski).

Futrzak w pierwszych dniach nie będzie chciał chodzić w szelkach. Będzie się tarzać po podłodze lub biegać, by w ten sposób zrzucić z siebie dziwaczną dla niego uprząż. Być może pupil całkowicie przestanie się ruszać po założeniu mu szelek. Będzie bezwładnie leżeć na boku i pokazywać, jak bardzo jest nieszczęśliwy. Dobrze jest kota zainteresować wówczas zabawką (wędką, myszką z kocimiętką itp.) i pobawić się z nim i odwrócić mu w ten sposób uwagę od tego, co ma na sobie.

Gdy już przyzwyczai się nasz mruczek do szelek, wówczas dokładamy smycz i próbujemy go na niej prowadzać. Ważne, aby cały proces przyzwyczajania do szelek trwał nie dłużej niż kilka minut dziennie w pierwszym tygodniu nauki. Z każdym kolejnym dniem możemy czas wydłużać i zawsze pokazywać, że dzięki szelkom ma kociak smaczną przekąskę. Gdy kotek będzie pozwalał na prowadzenie się na smyczy, pierwszy spacer odbywamy na dworze późnym wieczorem, gdy ruch i zgiełk jest znacznie mniejszy niż w ciągu dnia.

Smycz dla kota, jak sprawić żeby nie była to dla niego kara

Kot na smyczy

Aby kotek miał przyjemność ze spacerowania po dworze na smyczy, można co kilka kroków położyć na ziemi jedną chrupkę przysmaku. To zachęci zwierzaka do maszerowania, jednakże zbyt częste korzystanie z takiej formy zachęty jest niewskazane, gdyż wówczas kotek z nami nie pospaceruje, tylko będzie się rozglądał za smakołykami. Może to także doprowadzić do przekarmienia zwierzaka.

Są koty, które chętnie przystają na spacer na smyczy, ale są także takie, które nigdy nie zaakceptują takiej formy chodzenia. Kotek należy to tej drugiej grupy zwierzaków, będziemy musieli zrezygnować z naszych dobrych chęci prowadzania kota na smyczy po podwórzu i pozostawić go w domu. Nie każdy też kot lubi spacery w miejscu, gdzie jest dużo bodźców. Taki pupil najbezpieczniej czuje się w zamknięciu i patrzeniu na świat z balkonu lub przez szybę w oknie oraz spacerowaniu po pokojach bez smyczy dla kota i szelek.