Rodzaje izolacji rurociągów

Total
0
Shares

Rurociąg to urządzenie techniczne służące do transportu substancji w stanie skupienia pozwalającym na przemieszczanie czynnika w rurach z oprzyrządowaniem. Niezależnie od przenoszonych substancji, konstrukcje te wymagają ochrony. Stosuje się zabezpieczenie antykorozyjne, termiczne i hydroizolacyjne.

Najczęściej rury są układane pod ziemią, co powoduje, że ich zewnętrzna warstwa izolacyjna musi stykać się z gruntem i zawartą w nim wodą gruntową. Rurociągi, które znajdują się poza budynkami i nie są zakopywane w ziemi, są narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dlatego wybór izolacji powinien być dopasowany warunków. Słaba warstwa izolacyjna często powoduje przedwczesne uszkodzenie rur.

W celu ochrony rurociągu przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi stosuje się izolacje bitumiczne, piankę poliuretanową, watę szklaną, wełnę mineralną i inne.

Powłoki z piany PUR

Wytłaczanki PUR są bardzo wygodne. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość wielokrotnego użytku. Takie konstrukcje ochronne są stosowane w przypadku, kiedy izolacja rur montowana jest na rurociągach podziemnych umieszczonych w kanałach i zewnętrznych.

Izolacje wykonuje się poprzez wtryśnięcie ekspandującego polietylenu w przestrzeń pomiędzy rurą a zewnętrzną skorupą formującą. Następnie należy odczekać do utwardzenia piany.

Powłoka z pianki jest wymagana w sytuacjach, w których planowane jest prowadzenie rur pod ziemią za pomocą ocynkowanej instalacji. Powłoka rurociągu zewnętrznego z pianki poliuretanowej powinna być pokryta fabrycznie farbą akrylową, ponieważ chroni to rury przed uszkodzeniami spowodowanymi przez bezpośrednie promienie słoneczne.

Polietylen

Izolacja polietylenowa służy głównie do ochrony rurociągów przed korozją. Praktyczność tego materiału wynika z minimalnej ilości czasu potrzebnego na jego związanie od czasu aplikacji. Jest używany do układania rurociągów naftowych.

Wata szklana

Jest popularną izolacją, która służy do ochrony rurociągów cieplnych. Stosuje się ją jako wypełnienie pokrowców z materiałów tekstylnych.

Wełna mineralna

Materiał ten jest aktywnie wykorzystywany do izolacji ciągów cieplnych. Z wełny mineralnej wykonane są maty i skorupy pod określoną średnicę rur i całość otula specjalną sztywną powłoką z blachy.

Izolacja bitumiczna

Powłoka ta na zewnątrz wykonana jest z cienkiej warstwy polietylenu, chroniącej wewnętrzną powłokę bitumiczną. W przypadku izolacji rurociągów podziemnych dodatkowo stosuje się włókno szklane.

Zastosowanie warstwy materiałów bitumicznych na rurociągach głównych zapobiega powstawaniu korozji metalu.

You May Also Like
Markiza tarasowa

Markiza czy żagiel co wybrać?

Zakrycie balkonu czy tarasu zwiększa ich funkcjonalność, umożliwia wygodniejsze użytkowanie latem, a jednocześnie chroni uprawiane rośliny przed nadmiernym, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Do najbardziej popularnych rozwiązań możemy zaliczyć markizy tarasowe…
View Post

Czym jest silikon sanitarny?

Przeprowadzając remont kuchni lub łazienki, nie sposób nie natknąć się w końcu na kwestie związane z uszczelnieniem i wypełnieniem szczelin pomiędzy ścianą, lub podłogą, a armaturą łazienkową oraz sprzętem kuchennym.…
View Post