Porsche Carrera GT

Total
0
Shares

Oszałamiająca moc silnika, unikalny design oraz przemyślana konstrukcja to tylko niektóre z cech przypisywanych supersamochodom. Mianem tym określa się sportowe auta, które odznaczają się opływową, aerodynamiczną konstrukcją pozwalającą osiągać im niebywałe prędkości. Jednym z takich pojazdów jest ekstrawaganckie Porsche Carrera GT, czyli wyjątkowa maszyna będąca ucieleśnieniem wizjonerskiej myśli konstruktorskiej niemieckiego koncernu. To właśnie jej poświęcona zostanie uwaga w niniejszym artykule.

Wypuszczenie Porsche Carrera GT na rynek

Porsche Carrera GT jest supersamochodem, którego okres produkcji przypada na lata 2004-2006. Egzemplarze tego modelu powstawały w zakładzie zlokalizowanym w Lipsku. 

Auto zaprezentowano po raz pierwszy w 2000 roku w trakcie odbywających się wówczas w Genewie targów motoryzacyjnych. Projekt spotkał się z dużym uznaniem. Jednocześnie przedsiębiorstwo mogło poszczycić się sporym zyskiem uzyskanym ze sprzedaży Porsche Cayenne. Dzięki temu dysponowało ono budżetem wystarczającym do rozpoczęcia produkcji najnowszego modelu. Prace nad jego wypuszczeniem na rynek ruszyły już cztery lata później. Finalnie na rynek trafiło 1270 sztuk Carrera GT. Połowa z istniejących samochodów została eksportowana poza kontynent europejski. Fakt ten świadczy o unikalnym charakterze superauta i dotykającym go żywym zainteresowaniu ze strony entuzjastów nowinek motoryzacyjnych.

Parametry techniczne Porsche Carrera GT

O sportowym charakterze Porsche Carrera GT świadczy jego wyjątkowe nadwozie nawiązujące do konstrukcji samochodów wyścigowych. Jest ono stosunkowo niskie, jego linia sięga jedynie na wysokość 116 centymetrów. Auto posiada rozkładany, lekki dach, ważący nieco ponad 2 kilogramy. Składa się on z dwóch części, które podczas składania umieszcza się w bagażniku.

Ważnym elementem wyposażenia jest ergonomiczna tablica przyrządów, której układ został precyzyjnie rozplanowany w taki sposób, by korzystanie z niej było w pełni intuicyjne i wygodne.

Carrerę GT napędza dziesięciocylindrowy motor. 5,5-litrowy silnik V10 pozwala na rozpędzenie maszyny do ponad 300 km/h. Co istotne, produkcyjna odmiana tego modelu odznacza się silnikiem o zwiększonej pojemności (5,7 litra) i mocą wynoszącą 612 koni mechanicznych. Jej maksymalny moment obrotowy szacuje się na 590 niutonometrów. Pozwala jej to dobijać do setki w 3,9 sekundy i osiągać prędkość 330 km/h.

źródło: go-racing.pl

źródło zdjęć: Autorstwa Michael Price from Houston, USA – Porsche Carrera GT, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18136808

You May Also Like
Najlepsze akcesoria do kampera

Najlepsze akcesoria do kampera TOP 10

Wyprawa kamperem nie może obejść się bez przygód. Każdy kto kocha ten sposób podróżowania ceni sobie przydatne gadżety i akcesoria, dzięki którym podróżowanie jest ciekawsze i prostsze! Oto 10 rzeczy,…
View Post