Markiza czy żagiel co wybrać?

Total
0
Shares
Markiza tarasowa

Zakrycie balkonu czy tarasu zwiększa ich funkcjonalność, umożliwia wygodniejsze użytkowanie latem, a jednocześnie chroni uprawiane rośliny przed nadmiernym, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Do najbardziej popularnych rozwiązań możemy zaliczyć markizy tarasowe oraz balkonowe. Z roku na rok jednak na naszym rynku pojawiają się nowe produkty, które pomagają poprawić komfort naszego wypoczynku. Jedną z takich opcji są żagle ogrodowe. Przekonajmy się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania i wybierzmy produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Markiza tarasowa

Jeśli chcesz chronić swój taras przed promieniami słonecznymi, to markiza tarasowa będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Markizy tarasowe idealnie nadają się do domów, ogródków letnich, restauracji i kawiarni. Wykonane są z wysokiej jakości tkaniny pokrytej teflonem, odpornej na promieniowanie ultrafioletowe, kurz i pleśń. Doskonale sprawdzają się nie tylko jako ochrona, ale również jako dekoracja. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach.

Markiza na taras do domu

Solidna, aluminiowa konstrukcja gwarantuje niezawodność i trwałość na długie lata. Markiza tarasowa może być sterowana ręcznie lub wyposażona w napęd elektryczny. Warto pamiętać, że markiza nie sprawdzi się podczas wietrznej, deszczowej czy zimnej pogody.

Markiza balkonowa – praktyczna osłona

Markiza balkonowa z poręczą to idealne rozwiązanie do osłony małego balkonu, okna lub tarasu. Trwała konstrukcja pozwala na duży kąt pochylenia. Markizy balkonowe można montować również w miejscach, gdzie podłoże nie pozwala na zastosowanie markizy tarasowej ze składanymi ramionami, ponieważ ciężar markizy rozkłada się na uchwyty ramion i rurę nawojową. Opuszczone ramiona wyposażone są w sprężynę, która zarówno napina tkaninę, jak i zapobiega składaniu ramion pod naporem wiatru. Na końcach oraz u podstawy ramion znajdują się haczyki, do których mocowana jest przednia belka z tkaniną.

Markizy balkonowe, dzięki swoim walorom estetycznym, oprócz funkcji zaciemniającej, stanowią doskonały element dekoracyjny. Zastosowane tkaniny wykonane są z wysokiej jakości materiałów i dodatkowo pokryte są impregnatem, który stanowi barierę ochronną i zwiększa odporność na zabrudzenia.

Żagiel ogrodowy

Alternatywną możliwością ochrony przed silnym nasłonecznieniem jest specjalny żagiel ogrodowy, który można zastosować również na tarasach czy balkonach. Żagle ogrodowe to coraz powszechniejszy element, zarówno do ochrony przed zjawiskami atmosferycznymi, jak i do dekoracji. Wśród żagli ogrodowych możemy wyróżnić kilka rodzajów, które różnią się między sobą m.in. materiałem i sposobem montażu.

Rodzaje żagli ogrodowych

Ze względu na materiał wyróżniamy: 

  • Przeciwsłoneczny żagiel ogrodowy. Wykonany jest najczęściej z tkaniny poliestrowej – siatki na bazie PVC. Produkty tego typu nie są wodoodporne. Materiał jest miękki i może się marszczyć. 
  • Odporny na słońce i wodę żagiel ogrodowy. Wykonany jest z tkaniny poliestrowej używanej zwykle do produkcji parasoli ogrodowych, dzięki czemu nie przepuszczają deszczu. Żagle te powinny być odpowiednio napięte, aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać. 

Ze względu na sposób montażu żagle ogrodowe dzielimy na: 

  • Stałe żagle słoneczne. Ich końce muszą być przymocowane do haków lub stabilnych słupków. Wszystkie krawędzie mogą być na tej samej lub różnej wysokości. Stosując drugą opcję mamy pewność, że woda będzie spływać podczas opadów deszczu. Zazwyczaj montowane są raz w roku i chowane po zakończeniu sezonu. 
  • Zwijany żagiel słoneczny. Można je porównać do rolet rzymskich, ponieważ działają podobnie, ale w płaszczyźnie poziomej. Dzięki funkcji składania i rozkładania dostosowują się do aktualnych warunków pogodowych i potrzeb użytkownika. Stalowa linka przeciągana jest przez oczko montażowe na krawędzi żagla, co pozwala na przesuwanie żagla. Najlepiej sprawdzają się na pergolach, balkonach i tarasach. 

Aby żagle ogrodowe, jak najdłużej zachowały swoje walory użytkowe, po sezonie należy je  oczyścić, dokładnie wysuszyć i przechowywać w suchym miejscu.

Źródło: modnytaras.pl

You May Also Like

Rodzaje izolacji rurociągów

Rurociąg to urządzenie techniczne służące do transportu substancji w stanie skupienia pozwalającym na przemieszczanie czynnika w rurach z oprzyrządowaniem. Niezależnie od przenoszonych substancji, konstrukcje te wymagają ochrony. Stosuje się zabezpieczenie…
View Post

Czym jest silikon sanitarny?

Przeprowadzając remont kuchni lub łazienki, nie sposób nie natknąć się w końcu na kwestie związane z uszczelnieniem i wypełnieniem szczelin pomiędzy ścianą, lub podłogą, a armaturą łazienkową oraz sprzętem kuchennym.…
View Post