Badanie to, oparte na próbce tkanki piersi, pozwala zidentyfikować źródło nieprawidłowości w badaniach obrazowych. Zawsze trochę przerażające…
Jak przebiega biopsja piersi?
W zależności od charakteru (guzek lub mikrozwapnienia) i wielkości zmiany stwierdzonej w badaniach obrazowych, radiolog decyduje się na wykonanie mikro- lub makrobiopsji. Podczas mikrobiopsji leżysz na plecach z rękami uniesionymi nad głową. Po zdezynfekowaniu skóry radiolog pod kontrolą USG wprowadza do piersi cienką, pustą w środku igłę. Następnie pobiera od dwóch do pięciu próbek z różnych części zmiany chorobowej. Igły są obsługiwane przez automatyczny pistolet, który zasysa pobraną tkankę. Makrobiopsja wykonywana jest pod kontrolą mammograficzną. Leżysz na brzuchu na stole rentgenowskim, przez który przechodzi otwór umożliwiający przejście piersi i utrzymujący ją w stanie ściśniętym przez cały czas badania. Radiolog podaje znieczulenie miejscowe, ponieważ do wprowadzenia nieco większej igły do piersi konieczne jest niewielkie nacięcie skóry. Następnie zakładany jest opatrunek uciskowy, ale nacięcie nie musi być zszywane. Cała procedura trwa od dwudziestu do trzydziestu minut.
Do czego to służy?
Biopsja polega na pobraniu fragmentów tkanki piersi do analizy. Jest on zalecany po podejrzanych badaniach obrazowych (mammografia, USG) lub w przypadku wyczuwalnej palpacyjnie masy piersi, w celu ustalenia, czy zaobserwowana zmiana jest złośliwa, czy łagodna. Badanie to pomaga również określić typ komórek zaangażowanych w nowotwór, a tym samym ustalić najbardziej odpowiednie leczenie.
Badanie nie jest bolesne, ale odczucie może być nieprzyjemne w momencie wprowadzania igły do gruczołu sutkowego. Jeśli odczuwasz ból, nie wahaj się go zgłosić. Możesz być również zaskoczony ostrym trzaskiem, jak zszywacz, który pistolet wydaje przy każdej próbce. Po biopsji może pozostać niewielki siniak, ale zniknie on w ciągu kilku dni.
Biopsja piersi: jak się przygotować?
Warto poinformować radiologa o wszelkich aktualnie stosowanych terapiach, takich jak leki przeciwzakrzepowe, w tym aspiryna. Badanie krwi może być wymagane w celu sprawdzenia, czy nie występują żadne nieprawidłowości krwi, które mogą predysponować do krwawienia.
Co dalej?
Możesz powrócić do swoich zwykłych czynności, unikając ciężkiego wysiłku ramieniem po stronie, po której wykonano biopsję. Próbki są wysyłane do laboratorium anatomopatologicznego w celu analizy. Wyniki są wysyłane do Ciebie w ciągu dwóch do dziesięciu dni.
Warto wiedzieć.
Jeśli zmiana została całkowicie usunięta podczas zabiegu, radiolog umieszcza klips, rodzaj tytanowej zszywki, która służy jako znacznik do przyszłych badań lub ewentualnej interwencji chirurgicznej. Klips może być trzymany w piersi bez ograniczeń czasowych i bez dyskomfortu.
Szukając więcej informacji warto zobaczyć stronę radoslawkorczyk.pl